Ceny transferowe: Cienka kapitalizacja ujmowana na bieżąco

Zmiana wierzyciela może istotnie wpłynąć na cienką kapitalizację.

Kwalifikowany pożyczkodawca to ten, który jest uprawniony do otrzymania odsetek w dniu ich spłaty. Z uwagi na możliwość zmiany stron umów pożyczek (np. w drodze cesji wierzytelności) między różnymi podmiotami, pojawiły się wątpliwości, jak należy obliczać wskaźnik cienkiej kapitalizacji w przypadku, kiedy zmienia się pożyczkodawca. Wynika to z faktu, że ustawodawca nie przewidział, a w konsekwencji nie unormował sytuacji częstych zmian podmiotowych w stosunkach umowy pożyczki (wyrok WSA z 12 stycznia 2011, sygn. akt III SA/Wa 1052/10, utrzymany następnie przez NSA – sygn. akt II FSK 1216/11, orzeczenie z 30 stycznia 2013). W przywołanym wyroku WSA uznał, że Ustawodawca expressis verbis odwołuje się (…) do dnia wypłaty odsetek (zasada kasowa) jako daty, z którą łączyć należy ustalenie, czy wartość zadłużenia spółki wobec podmiotu kwalifikowanego rzeczywiście osiągnie trzykrotność kapitału zakładowego spółki. Zamiana wierzyciela (wstąpienie podmiotu kwalifikowanego w miejsce niepowiązanego bądź odwrotnie) powoduje, że udzielającym pożyczki w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy nie jest podmiot powiązany albo poziom zadłużenia spółki wobec udziałowca kwalifikowanego na dzień zapłaty odsetek nie przekracza trzykrotności kapitału zakładowego.

Tym samym, cytując przytoczony wyrok, jeśli z jakichkolwiek względów, np. wskutek zbycia wierzytelności w postaci odsetek na rzecz osoby trzeciej, zabraknie tego drugiego elementu [odpowiedni poziom zadłużenia spółki wobec pierwotnego pożyczkodawcy] na dzień zapłaty odsetek, art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy nie znajdzie zastosowania.

Podobne stanowisko przyjął WSA w Krakowie w dwóch wyrokach: z 15 lutego 2013 (sygn. akt II I SA/Kr 18/13) oraz z 20 lutego 2013 (sygn. akt I SA/Kr 1967/12), argumentując m.in., że opisane wnioskowanie wynika zarówno z wykładni literalnej, jak i celowościowej badanego przepisu. Podejście takie znajduje również odzwierciedlenie w interpretacjach podatkowych, np. tej z 14 sierpnia 2013 (sygn. akt IPPB3/423-382/13-2/KK).

Powiązane teksty