Przepisy o cienkiej kapitalizacji mają zastosowanie do oddziału spółki zagranicznej.
W przypadku, jeśli zagraniczny podmiot działa w Polsce poprzez oddział i na jego potrzeby zaciąga pożyczkę u kwalifikowanego udziałowca, zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów będzie wymagało uwzględnienia regulacji z zakresu cienkiej kapitalizacji.
Zgodnie z orzeczeniem WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 264/12, wyrok z 16 maja 2012), w takim przypadku pojęcia pożyczka i wartość zadłużenia, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, należy odnosić do podmiotu zagranicznego.
Zdaniem WSA, w celu ustalenia wskaźnika zadłużenia należy porównać wartość zadłużenia Spółki (jednostki macierzystej) z wartością jej kapitału zakładowego. To bowiem spółka zaciągnęła zobowiązania i ona decyduje o wielkości kapitału zakładowego. Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem sądu, na gruncie przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidziano prawo do odrębnego opodatkowywania dochodów oddziału spółki, traktowanego jako samodzielny przez prawo podatkowe podmiot podatkowy. W konsekwencji oddział jest zobowiązany rozpoznać (wyróżnić) przychody i koszty ich uzyskania ponoszone przez przedsiębiorstwo macierzyste, lecz związane z działalnością zakładu za granicą, a więc w tym wypadku poniesione wydatki na spłatę odsetek od przedmiotowych pożyczek zaciągniętych przez przedsiębiorstwo na dofinansowanie oddziału (fragment interpretacji wydanej przez Ministra Finansów i skarżonej przez spółkę).