Ministerstwo Finansów ogłosiło wyniki kontroli skarbowych przeprowadzonych w pierwszym półroczu 2016 roku. Widać wyraźny wzrost ich skuteczności. Łączna wartość wpłat do budżetu oraz zatrzymanych wypłat nienależnego zwrotu VAT wyniosła w tym okresie 832 mln zł i była aż o 71,3 proc. większa niż w I półr. 2015 r.
Obecnie urzędnicy kładą większy nacisk na lepszą analizę ryzyka i koncentrują się na tych obszarach, gdzie nadużycia dokonywane są najczęściej i obejmują największe kwoty. Oprócz tematyki VAT, w tym roku pod szczególną uwagę brane są tematy cen transferowych oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
W tym celu w UKS w Warszawie zatrudniono już ponad 20 osób dedykowanych do kontroli związanych ze stosowaniem cen transferowych przez firmy powiązane.
Efekty przeprowadzonych kontroli
Z zaprezentowanych danych, wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2016 roku urzędy wszczęły postępowania kontrolne związane ze stosowaniem cen transferowych i optymalizacji podatkowej w 222 firmach.
Zakończone 92 postępowania pozwoliły:
– określić zobowiązania podatkowe na kwotę 60,49 mln złotych oraz zmniejszyć zadeklarowaną stratę o kwotę 440,78 mln złotych w zakresie cen transferowych.
– określić zobowiązania podatkowe na łączną kwotę 560,7 mln złotych oraz zmniejszyć zadeklarowaną stratę o kwotę 27,76 mln złotych w zakresie optymalizacji podatkowej w podatkach dochodowych.
W 7 przypadkach kontrolowani, w wyniku przeprowadzonych postępowań kontrolnych, złożyli korekty deklaracji podatkowych za kolejne lata na łączną kwotę 39,9 mln złotych.
Należy pamiętać, że I półrocze 2016 roku i wprowadzone działania, to dopiero początek szeregu zmian, których celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie nadużyciom. Planowane zmiany w ustawie o VAT, ustawie o podatku akcyzowym, kodeksie karnym skarbowym oraz coraz większa profesjonalizacja kontroli i nacisk na ich skuteczność – powodują, że już dziś warto zastanowić się nad profesjonalną pomocą i przygotowaniem do ewentualnej kontroli.
Większe ryzyko rygorystycznej oceny
Z doświadczeń Zespołu Cen Transferowych i Zespołu Postępowań Podatkowych EY wynika, że w ostatnim półroczu celem kontroli w zakresie CIT były przede wszystkim spółki, które raportowały ciągłe lub okresowe straty na działalności bądź istotne spadki dochodów. W trakcie kontroli dało się zauważyć zmianę podejścia kontrolujących, którzy dopytują się o racjonalność gospodarczą zawieranych transakcji oraz aktywnie analizują warunki transakcji poprzez przeprowadzanie własnych analiz. Zwiększa się także ryzyko rygorystycznej oceny kompletności obowiązkowej dokumentacji cen transferowych i przez to stosowania sankcyjnej stawki 50% do szacowanych dochodów.
Przetestuj nasz Skaner Dokumentacji Cen Transferowych!