Leasing finansowy nie wyklucza stosowania cen transferowych

Rozliczenie z tytułu leasingu finansowego między podmiotami powiązanymi musi być rynkowe.

Uznanie transakcji za leasing finansowy wymaga spełnienia określonych warunków m.in. w zakresie wysokości opłat leasingowych. Nie można jednak pomijać przepisów o cenach transferowych, jeśli transakcja jest zawarta między podmiotami powiązanymi.

Leasing finansowy

Ustawa o CIT wskazuje wyraźne kryteria uznania transakcji za leasing finansowy. Na podstawie art. 17f ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 17j ustawy o CIT, aby umowa mogła stanowić umowę leasingu finansowego w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, suma określonych w niej opłat, włączając cenę wykupu, musi być większa bądź równa wartości początkowej przedmiotu umowy. Przepisy ustawy definiują minimalną wartość, jaką muszą osiągnąć opłaty leasingowe, aby umowa mogła zostać zakwalifikowana jako leasing finansowy w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Nie definiują natomiast sposobu, w jaki powinny być kalkulowane wysokości poszczególnych opłat w umowie oraz cena wykupu.

Rynkowy poziom raty leasingowej

Szczegółowe odniesienie się do warunków rozliczenia transakcji leasingu finansowego nie jest jednak równoznaczne z uznaniem, że w opisanych okolicznościach nie znajdzie zastosowania art. 11 ustawy o CIT. Wyrokiem z 16 lutego 2012, sygn. akt I SA/Po 827/11, WSA w Poznaniu uznał, że norma art. 11 ustawy o CIT, stanowi lex specialis względem unormowań dotyczących opodatkowania umów leasingu leasingu (art. 17a i nast. ustawy o CIT). Może być ona wobec powyższego zastosowana również w przypadku dotyczącym opodatkowania takich umów.

W konsekwencji art. 11 ustawy o CIT co do zasady może znaleźć zastosowanie w celu oszacowania rynkowych opłat z tytułu leasingu finansowego w sytuacji, gdy umowa leasingowa stanowi transakcję zawartą między podmiotami powiązanymi. Jednak ocena, czy istnieją przesłanki do skorzystania z uprawnień wynikających z tej regulacji, należy do organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Oznacza to, że aby doszło do szacowania na podstawie art. 11 ustawy o CIT, muszą zaistnieć przesłanki zastosowania tego przepisu, tj. zaniżenie dochodu w wyniku istnienia powiązań (w tym zakresie warto przytoczyć wyrok WSA we Wrocławiu z 16 grudnia 2010, sygn. akt I SA/Wr 1145/10, gdzie organy przeprowadziły właśnie takiego szacowania i korekty rozliczeń podatnika z tytułu leasingu z podmiotem powiązanym).

Powiązane teksty